چند خاطره شنیدنی و زیبا از شهدا پیرامون نماز

شهدا، اسلام ودین را فرا گرفته وبه آن عمل كرده اند، ایشان تمام همتشان برای كسب رضای خدا بوده واز مسیر ولایت پیامبر صلوات الله علیه وآله واهل بیت ایشان ، خارج نشده اند ، ندای ولایت فقیه را لبیك گفته ودر پیروی از امام امت رحمت الله علیه، لحظه ای تردید، به خود راه نداده اند .

اگر مانیز بتوانیم با درایت وشناخت ،دین خدا را گردن نهاده ودر اطاعت از خدا وپیامبر وائمه هدی علیهم السلام ودر تقلیدنمودن از مراجع عظام وخصوصا ولایت فقیه كوتاهی نكنیم وگوش به فرمان ولایت فقیه باشیم وخود را، درامورجاری زندگی وجریانات سیاسی ،تسلیم دین بدانیم ، همانگونه كه شهدا نیز چنین بوده اند ؛ انشاالله به سیره شهدا عمل كرده ایم ودرخود ، آن را پیاده كرده ایم .
یكی از مهمترین رفتارهای ایشان مربوط به امر به معروف منهی از منكر است . دراین مهم ، آنچنان ایشان عزم را جزم كرده بودند كه برای اجرا و احیای آن ، ازجان ومال وخانواده وهمسر و پول ومقام و…خود گذشتند وخون خود را نیز، دریغ نكردند .
این ایثار واز خود گذشتگی ودینداری و وظیفه دانستن برای اجرای كامل وصحیح امر به معروف ونهی از منكر، بود كه ایشان را به وادی پیروی از ولایت وبالاخره شهادت در راه خدا كشانید .
ممكن نیست كه تمام خلق وخوی ایشان وچگونگی دینداری ویا اخلاق عملی ایشان را بیان كرد ودراین نوشته كوتاه عظمت وجودی ایشان را تشریح كرد، الا به همین كلیاتی كه گفته شد اكتفا كنیم وتیمنا یكی از ملكات ایشان را از زندگی چند شهید ، بیان كنیم ، به این امید كه راجع به صفت «التزام به نماز اول وقت » مانیز عامل باشیم :

التزام به نماز اول وقت درسیره شهدا!
1- هم رزم شهید علی موسوی می گوید: «تنها جایی كه می شد سراغش را گرفت، نمازخانه بود. آن قدر مقید بود كه نیم ساعت قبل از نماز، به طرف نمازخانه می رفت. هم خودش مقید به نماز اول وقت بود و هم با اخلاصِ خاصی، بقیه را به نماز اول وقت دعوت می كرد. یك بار كه من در جلسه ای حضور داشتم و اتفاقاً تا ظهر طول كشید، ناگهان در باز شد و موسوی با چهره نورانی اش وارد شد و بعد از سلام، از ما پرسید: برادرا! می بخشید، خواستم بپرسم ظهر شده؟ بعد ما متوجه وقت نماز شدیم و چند لحظه بعد صدای اذان بلند شد. نحوه تذكر دادن او در آن لحظه خیلی برایم جالب بود».
پیام رفتاری شهید : الف) توجه به وقت نماز و انتظار بر طاعت خداوند؛ (حافِظُوا عَلَی الصَّلَواتِ وَ الصَّلاةِ الْوُسْطی وَ قُومُوا لِلّهِ قانِتینَ). (بقره: 238)
ب) توجه دادن دیگران به اوقات نماز و تشویق به ادای آن در اول وقت.

2- رزمنده دلاور، محسن شاه رضایی در نقل خاطره ای می گوید: «در شب عملیات بَدر، سوار قایق شدیم و زدیم به خط مقدم، زیر باران تیر. در حین عملیات بودیم كه وقت نماز مغرب شد. رزمنده پیری با ما بود، شروع كرد با آب هور وضو گرفت. ما هم بعد از او وضو گرفتیم و در همان دقایق به نماز ایستادیم. آن شب، آن نمازِ اول وقت، در آن شرایط سخت، بهترین نماز ما بود».
پیام سخن شهید: ترك نكردن نماز اول وقت حتی در دشوارترین شرایط.

3- برادر قَدَمی، از هم رزمان و همكاران شهید سید مرتضی آوینی می گوید: «در ایامی كه شبانه روز برای تدوین و مونتاژ در صدا و سیما بودیم، به محض اینكه وقت نماز می رسید، همین كه قرآن شروع می شد، سید، قلم را زمین می گذاشت، لباس را می پوشید و بچه ها را صدا می كرد: حركت كنید كه وقت نماز است. سپس به طرف مسجد بلال حركت می كرد. سید همیشه از اولین كسانی بود كه وارد مسجد می شد».
پیام رفتاری شهید: لبیك گفتن به ندای خداوند و ترجیح دادن نماز بر دیگر امور روزانه.

4- برادرِ شهیدِ بزرگوار حمزه اباذری نقل می كند: «در زمین كشاورزی نزدیك روستا مشغول كار بودیم. می خواستیم هر چه زودتر كار تمام شود تا برگردیم به خانه كه ناگهان حمزه دست از كار كشید و به طرف شیر آب رفت. با تعجب به او گفتم: كجا می روی؟ گفت: مگر صدای اذان را نمی شنوی؟ وقت نماز است. گفتم: بیا كار را تمام كنیم، بعد می رویم نماز می خوانیم. با حالت عجیبی به من گفت: چطور این قدر به نفْسِ خودت اهمیت می دهی، اما به خدای خودت نه؟ و بعد رفت تا نماز را در اول وقت به جا آورد».
پیام رفتاری شهید : اهمیت دادن به نماز اول وقت، در برابر دیگر كارهای زندگی.

5- امیر دلاور، سردار دربندی، از هم رزمان شهید بزرگوار علی صیاد شیرازی می گوید: «در آسمان كردستان بودیم و سوار بر هلی كوپتر. دیدم ایشان مدام به ساعت شان نگاه می كند. علت را پرسیدم. گفت: موقع نماز است. همان لحظه به خلبان اشاره كرد كه همین جا فرود بیاید تا نماز را در اول وقت بخوانیم. خلبان گفت: این منطقه زیاد امن نیست، اگر صلاح بدانید تا مقصد صبر كنیم. شهید صیاد گفت: اشكالی ندارد، ما باید همین جا نماز را بخوانیم. هلی كوپتر نشست. با آب قمقمه ای كه داشت، وضو گرفتیم و نماز ظهر را همگی به امامت ایشان اقامه كردیم».
پیام رفتاری شهید: توجه داشتن به اوقات و زمان نماز و جدیت در به جای آوردن آن در اول وقت حتی در شرایط ناامن.

6- یكی از دوستان شهید ابراهیم شجیعی نقل می كند: «یك بار كه با اتوبوس هم سفر بودیم، وقت نماز صبح شد. سید به من گفت: برو به راننده بگو چرا نگه نمی دارد؟ زمستان بود و خیلی هوا سرد. راننده هم قصد نداشت فعلاً جایی نگه دارد. من رفتم جلو و به راننده گفتم، ولی اعتنا نكرد. سید بلند شد و با لحن خوبی به راننده فهماند كه وقت نماز صبح است و شاید بعضی ها بخواهند نماز بخوانند. راننده در حالی كه ناراحت شده بود، كنار یك پل نگه داشت. جایی كه فكر نمی كرد كسی پیاده شود، سید در را باز كرد و هفت هشت نفر پیاده شدیم. توی گل و سرما با آب سرد وضو گرفتیم و همان جا كنار جاده به نماز ایستادیم. بعد هم سید رفت و از راننده تشكر كرد و به او گفت: ببین چه ثواب بزرگی بُردی، باعث شدی تعدادی نمازشان را در اول وقت بخوانند همین توشه آخرت توست».
پیام رفتاری شهید : در نظر گرفتن رضای خداوند در همه حال و اقدام به نماز اول وقت، در سخت ترین موقعیت ها.

7- همسر شهید حاج محمد ابراهیم همت می گوید: «ابراهیم بعد از چند ماه عملیات به خانه آمد. سر تا پا خاكی بود و چشم هایش سرخ شده بود. به محض اینكه آمد، وضو گرفت و رفت كه نماز بخواند. به او گفتم: حاجی لااقل یك خستگی دَر كُن، بعد نماز بخوان. سر سجاده اش ایستاد و در حالی كه آستین هایش را پایین می زد، به من گفت: من باعجله آمدم كه نماز اول وقتم از دست نرود. این قدر خسته بود كه احساس می كردم، هر لحظه ممكن است موقع نماز از حال برود».
پیام رفتاری شهید: اقامه نماز در اول وقت، حتی در حال خستگی فراوان.

8- سردار پردیس، یكی از همكاران شهید علی صیاد شیرازی نقل می كند: «در مأموریتی به اتفاق شهید صیاد، با هواپیما از شیراز به تهران مراجعت می كردیم. بعد از بلند شدن هواپیما، شهید رو كرد به من و گفت: چه كار كنیم كه نمازمان را اول وقت بخوانیم؟ من رفتم و به دستور ایشان یك لیوان آب تهیه كردم و شهید صیاد با آن تجدید وضو كرد. سپس پتویی در انتهای هواپیما انداخت و با بررسی حركت هواپیما، جهت قبله را مشخص كرد و به محض اینكه هنگام نماز شد، به نماز ایستاد و ما هم به ایشان اقتدا كردیم».
پیام رفتاری شهید : اهتمام شهید صیاد شیرازی به نماز اول وقت.

9- برادر سهراب صدرنشین، در نقل خاطره ای از سردارِ شهید حاج علی اكبر رحمانیان می گوید: «در پایگاه امیدیه بودیم، چند دقیقه ای به اذان صبح مانده بود. علی اكبر را دیدم كه بعد از چهار شبانه روز، از منطقه عملیاتی برگشته بود. خستگی شدید در چهره اش آشكار بود. فكر كردم می خواهد استراحت كند و بعد نماز صبح بخواند؛ چون خواب از چشمانش می بارید، ولی برعكس، تا اذان گفتند، جانمازش را پهن كرد و آماده نماز شد. به او گفتم: خسته هستی؛ كمی دراز بكش، بعد نماز بخوان. لبخندی زد و گفت: ما الآن برای همین نماز داریم می جنگیم. وقتی به نماز ایستاد، دیگر آثار خستگی در او نمی دیدم».
پیام رفتاری شهید :شهید رحمانیان و عنایت بالای ایشان به نماز اول وقت.

10- شهید بزرگوار، عباس بابایی، رمز موفقیت خود را در دوره خلبانی در كشور امریكا، توجه داشتن به نماز اول وقت می داند و می گوید: «خلبان شدن من هم عنایت خدا بود. قرار بود بعد از پایان دوره در كشور امریكا، مصاحبه نهایی را یك ژنرال امریكایی با من انجام دهد. تمام تلاش های این دو سال، بستگی به همین مصاحبه داشت. وقتی وارد اتاق او شدم، از من پرسش هایی كرد و من پاسخ دادم. بعد از چند دقیقه، فردی وارد اتاق شد و ژنرال با او رفت و من باید در اتاق منتظر او می ماندم. به ساعتم نگاه كردم، وقت نماز ظهر بود. با خودم گفتم، كاش در این جا نبودم و می توانستم نماز را اول وقت بخوانم! از طرفی ممكن بود نماز خواندن من در آنجا باعث دردسر شود، ولی با خودم گفتم هر چه بادا باد هیچ كاری مهم تر از نماز نیست. در گوشه ای از اتاق روزنامه ای پهن كردم و مشغول نماز شدم. در همین لحظه ژنرال وارد اتاق شد، ولی من با توكل بر خدا نماز را ادامه دادم. نماز كه تمام شد، از ژنرال عذرخواهی كردم و درباره نماز برای او توضیح دادم. او هم لبخندی زد و پرونده ام را امضا كرد و پایان دوره ام را تبریك گفت. آن روز موفقیت خود را در توجه كردن به نماز اول وقت، آن هم در شرایط حساسی مثل آنجا دیدم».
پیام رفتاری شهید :یاری خواستن از خداوند برای ادای تكلیف الهی همچون نماز در اول وقت و عنایت همیشگی خداوند.

11- یكی از هم رزمان شهید حمیدرضا نوبخت، درباره اهمیت دادن این شهید بزرگوار به نماز اول وقت نقل می كند: «با حمیدرضا در جزیره مینو بودیم. روزی برای انجام دادن كاری سوار بر خودرو شدیم و به طرف اهواز حركت كردیم. فصل تابستان بود و گرمای طاقت فرسای خوزستان همه را اذیت می كرد. ناگهان در نزدیك های اهواز، حمیدرضا خودرو را كنار جاده متوقف كرد. دلیل توقف را پرسیدم. او گفت: مگر صدای اذان را نشنیدی؟ به او گفتم: تا اهواز راهی نمانده است و در آنجا زیر سرپناهی نماز می خوانیم. حمیدرضا نگاه معنی داری به من كرد و گفت: تو از كجا می دانی تا اهواز ما زنده هستیم؟ سپس با مقدار آبی كه در ماشین داشتیم، وضو گرفتیم و همان جا نماز را در اول وقت به جا آوردیم».
پیام رفتاری شهید: توجه نكردن به سختی ها و گرمای طاقت فرسا، به منظور توفیق در به جا آوردن نماز اول وقت.

خداوند متعال در قرآن كریم در وصف مؤمنان می فرماید: «اَلّذینَ هُمْ علی صَلَواتِهِمْ یُحافِظون؛ مؤمنان واقعی كسانی هستند كه بر نمازهای خود محافظت می كنند.» و به فرموده امام راحل: «نگه داری وقت نماز و به جای آوردن آن در اول وقت، از مهم ترین آداب عبادت است.» امام صادق علیه السلام نیز در حدیثی زیبا، یكی از ملاك های شیعه بودن را توجه كردن او به نماز اول وقت می داند و می فرماید: اِمْتَحِنُوا شیعتَنا عِنْدَ مَواقیتَ الصَّلوةِ كیفَ مُحافَظَتُهُ عَلَیْها. شیعه ما را هنگام وقت نماز بشناسید (امتحان كنید) كه چگونه از آن محافظت می كند. به امید توفیق

.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

این هفته با سردار شهید محسن وزوایی

نام و نام خانوادگی : محسن وزوایی تولد : 5 /5/1339 – تهران شهادت : ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *